Umiejętne zaplanowanie lekcji to spore wyzwanie. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wartość merytoryczną materiału, ale też to, czy metoda nauczania będzie atrakcyjna dla uczniów. Skupienie ich uwagi może być trudnym zadaniem. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym nauczyciele będą mogli sprawniej planować zajęcia. Pomogą im w tym profesjonalne pomoce projektowe.
Co wyróżnia zestawy dydaktyczne dla nowoczesnych placówek?
Pomoce projektowe przeznaczone dla szkół podstawowych opracowane zostały w taki sposób, by materiał był w pełni zgodny z podstawą programową. Wyposażenie placówki w takie artykuły oznacza więc, że nauczyciel zyska dostęp do sprawdzonych i merytorycznych materiałów. Narzędzia edukacyjne warto docenić za:
- jasno uporządkowane treści
- dołączone instrukcje i karty pracy
- kompleksowe wyposażenie, gotowe do przeprowadzenia doświadczeń
Co ważne, takie zestawy zaprojektowano też z myślą o ich funkcjonalności. Niektóre z nich mają formę wygodnych w użyciu, przenośnych walizeczek. W innych natomiast zastosowano szereg dedykowanych pudełeczek, które porządkują akcesoria. Tak przygotowane pomoce projektowe pozwalają więc od razu przystąpić do realizacji eksperymentów.
Pomoce projektowe – z jakich zestawów mogą skorzystać nauczyciele?
Jednym z rozwiązań jest wyżej wspomniana seria pomocy projektowych w walizce. Mimo niewielkich rozmiarów zestaw umożliwia przedstawienie wielu eksperymentów z zakresu magnetyzmu, elektroniki, mechaniki płynów i gazów, optyki i wielu innych. Ciekawym przykładem pomocy projektowych, które w znaczny sposób urozmaicą zajęcia z fizyki, jest zestaw maszyn prostych. Obserwując ich działanie uczniowie mogą lepiej zrozumieć, z czego wynika konkretny zysk na sile oraz gdzie wykorzystywane są bardziej skomplikowane maszyny, bazujące na tych mechanizmach. Tłumaczenie działania maszyn bez pomocy projektowych byłoby niepotrzebnie zawiłe, zdecydowanie lepiej jest w tym przypadku zaprezentować informacje na konkretnych przykładach.
Pomoce projektowe okażą się przydatne nie tylko podczas zajęć z fizyki. Placówki edukacyjne mogą wybierać spośród propozycji przeznaczonych do zajęć z matematyki, biologii i chemii. Korzystanie z takich pomocy naukowych to nie tylko ułatwienie pracy dla nauczyciela. To także oszczędność czasu oraz większe zaangażowanie uczniów podczas zajęć. Dzięki zestawom projektowym znacznie łatwiej jest realizować założenia nowoczesnego nauczania, a więc pobudzać u uczniów kreatywność, rozbudzać ciekawość, zachęcać do uczestnictwa w doświadczeniach i skłaniać ich do samodzielnego myślenia.
Plansze laminowane z preparatami mikroskopowymi? Zestaw obwodów elektrycznych z multimetrem? A może zestawy doświadczalne poświęcone biodegradacji? Placówki edukacyjne w ofercie sprawdzonych producentów mogą z powodzeniem znaleźć artykuły przydatne do nauczania różnych zagadnień. Pomoce projektowe, a także inne pomoce dydaktyczne oferuje m.in. Jangar.